top of page

HISTORIA JEDNOSTKI

 

Na podstawie "nowej ustawy" dla straży ogniowych wójt gminy kleczewskiej Władysław Chruścielski na początku maja 1903 zawiązał komitet organizacyjny. W skład którego weszli m.in. Janusz Chrzanowski (właściciel majątku w Sławoszewku), Franciszek Chrzanowski (sędzia gminny), Józef Słomczyński (notariusz gminny), Piotr Jakubowski (pisarz sądowy), Antoni Rostkowski (miejscowy lekarz), Stanisław Magielski (właściciel majątku w Jabłonce), Wacław Lutostański (właściciel majątku w Nieborzynie), Ignacy Latosiński (właściciel domu w Kleczewie) i Szmul Nelken (przedstawiciel Dozoru Bożniczego w Kleczewie). Po opracowaniu "Ustawy Straży Ogniowej w Kleczewie" komitet zwołał 25 maja 1903 nieoficjalne walne zebranie w celu dokonania wyboru władz do Straży. Po dokonaniu wszelkich formalności "prawnych" przesłano dokumenty do władz gubernatorskich w Kaliszu w celu ich zatwierdzenia. I tak w dniu 25 pażdziernika 1903 wójt Władysław Chruścielski zwołał pierwsze oficjalne Walne Zebranie Kleczewskiej Straży Ogniowej.
W skład osobowy pierwszego zarządu weszli:

- Janusz Chrzanowski                - prezes
- Józef Słomczyński                   - naczelnik i sekretarz
- Władysław Chruścielski          - pomocnik naczelnika
- Antoni Rostkowski                 - członek
- Ignacy Latosiński                    - członek
- Maks Bossak                         - członek
- Józef Żabierek                        - członek
- Piotr Jakubowski                    - członek
- Szmul Nelken                         - gospodarz

Główną domeną Straży była działalność czynna. Członkowie czynni podzieleni byli wówczas na cztery oddziały. Naczelnikami (dowódcami) poszczególnych oddziałów byli : I toporników - Stanisław Pomykalski, II sikawek - Andrzej Krzesiński, III beczek - Marceli Jaśkiewicz, IV porządkowego - Józef Nowakowski. Liczba członków czynnych w latach 1903-1904 wynosiła 62 osoby, a wspierających 73.
Niemal od początku 1908 roku zarząd czynił starania nad pozyskanie materiału na budowę nowej szopy strażackiej do przechowywania narzędzi. Dzięki właścicelowi dóbr w Kazimierzu Biskupim Stanisławowi Mańkowskiemu i pożyczce od zamożniejszych członków straży pod koniec roku zbudowana została nowa szopa do przechowywania narzędzi ogniowych. W marcu 1909 Zarząd wybrał nowy komitet budowy szopy strażackiej, zawarł kontrakty z rzemieślnikami zatrudnionymi przy budowie szopy. W ten sposób rozpoczął się drugi etap jej budowy i powstania remizy strażackiej.
8 marca 1914 odbyło się ostatnie Walne Zebranie przed wybuchem I Wojny Światowej, kolejne odbyło się po trzech latach przerwy 26 czerwca 1917r. a wzięlo w nim udział 44 członków. Zaś 30 listopada 1918r. odbyło się pierwsze Walne Nadzwyczajne Zebranie Kleczewskiej Straży Ogniowej w niepodległej Polsce.
Od 9 września 1923r. Kleczewska Straż Ogniowa wraz z Okręgowym Związkiem Straży Pożarnych w Słupcy podlegały Wojewódzkiemu Związkowi Straży Pożarnych w Łodzi, który wydzielił się ze Związku Floriańskiego. A od 25 marca 1926r. Kleczewska Straż Ogniowa przybiera nową nazwę : Towarzystwo Ochotniczej Straży Pożarnej - OSP W Kleczewie.
Od 13 kwietnia 1931r. w skład 3 rejonu kleczewskiego OSP wchodziły następujące straże : Z Budzisławia Kościelnego, Dobrosołowa, Kazimierza Biskupiego, Kleczewa, Kąpiela, Ostrowitego, Skulska, Wilczyna i Wiśniewy.
12 sierpnia 1936r. - Zarząd na wniosek naczelnika Franciszka Niedzielskiego powołał drużynę sportową przy OSP na podstawie rozkazu nr. 3 z 33 kwietnia tego roku Zarządu Związku Straży Pożarnych w Koninie, a w październiku tego roku OSP z Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych otrzymuje motopompę "Polonia" z kompletem wyposażenia.
 W sierpniu 1939r. nastąpiła powszechna mobilizacja, wielu strażaków opuściło szeregi OSP po otrzymaniu powołań mobilizacyjnych. Latem 1940r. wywieziono wszystkichŻydów z Kleczewa do zagórowskigo getta. Większość z nich została zamordowana w lesie obok Kleczewa. Wśród zamordowanych było wielu strażaków OSP w Kleczewie.Również wielu polskich strażaków zostało zamordowanych przez okupanta, lub poległo w czasie kampanii wrześniowej. 21 stycznia 1945r. Kleczew zostaje wyzwolony spod okupacji hitlerowskiej. 17 lutego dotarła wiadomość, że Niemcy uciekający samochodem strażackim z Kleczewa pozostawili go w okolicach Wrześni. Tam też strażacy z Kleczewa interweniowali w celu odzyskania amochodu, niezaprzeczalnym dowodem na pochodzenie auta był widniejący na nim napis Lehmstadt, czyli niemiecka nazwa Kleczewa. Jednak władze Wrześni potraktowały samochód jako zdobycz wojenną i odmówiły jego zwrotu. 13 maja odbyło się pierwsze Walne Zebranie po wyzwoleniu, wzięło w nim udział 45 strażakow. # października 1948r. z okazji 45 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleczewie odbyła się uroczystość poświęcenia nowego sztandaru (stary zaginął podczas okupacji). 4 lutego 1950r. powołano Komendę Główną Straży Pożarnych. Wladze OSP kleczew podporządkowane były władzy administracyjnej i partyjnej. szkolenia straży czynnej zabarwiane były ideologią i nakazami "wladzy ludowej". W grudniu 1956r. OSP w Kleczewie otrzymała pierwszy samochód bojowy, oraz od Komendy Powiatowej w Koninie pełne wyposażenie pożarnicze oraz beczkowóz. W 1971r. oddano do użytku nowy Dom Kultury, w rzeczywistości miał to być w całości Dom Strażaka w miejsce rozebranej w 1968r. starej remizy. Również w tym roku OSP pozyskała samochód bojowy Star 25 z całkowitym wyposażeniem oraz 48 odcinków węża o długości 300 metrów. 
15 maja 1988r. 85-lecie OSP w Kleczewie, ostatni jubileusz w PRL. OSP otrzymała czwarty w swej historii sztandar, a 9 lutego 1991r. odbyło się pierwsze Walne Zebranie kleczewskiej Straży w III Rzeczypospolitej.
3 maja 1995r. z okazji święta ustanowienia Konstytucji 3 Maja i Dnia Strażaka kleczewska OSP otrzymała nowy samochód gaśniczy Star 244. Dar przekazały władze samorządowe oraz Komenda Wojewódzka PSP w Koninie. Jednostka wyjeżdżała do 31 pożarów, w tym 23 na terenie gminy.
28 marca 1997 na podstawie Decyzji nr 16/32/KSRG Komendy Głównej PSP w Warszawie , kleczewska OSP została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, a 10 stycznia 1998 na Walnym Zebraniu wręczono akt włączenia jednostki do KSRG.

Adres:

62-540 Kleczew

ul. Strazacka 2

Call

T: 63 270 10 98

F: 63 270 10 98

© 2023 by Business Solutios. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna
bottom of page